Blog

Alergia kontaktowa u przedszkolaka

Specjaliści oraz Polskie Towarzystwo Alergologiczne alarmują i zwracają uwagę na alergie, które stają się coraz większym problemem zdrowotnym wśród przedszkolaków.

Ponad połowa maluchów może cierpieć na dolegliwości związane ze schorzeniami alergicznymi. Najczęściej występujące rodzaje alergii to: pokarmowa, wziewna, kontaktowa oraz iniekcyjna. Powodów występowania alergii jest wiele pośród nich możemy wyliczyć skażenie środowiska, pokarmów oraz coraz większą liczbę preparatów kosmetycznych stosowanych u dzieci, w których składzie są substancje uczulające odpowiedzialne właśnie za alergie kontaktowe, którym dedykowany jest ten artykuł.

Najczęściej alergie kontaktowe wywołują składniki powszechnie znajdujące się w kosmetykach np. substancje zapachowe, konserwanty bądź barwniki. Warto zaznaczyć, że alergia kontaktowa w żadnym wypadku nie jest uwarunkowana genetycznie. Może pojawić się u każdego przedszkolaka w różnym wieku, trwać okresowo lub towarzyszyć mu nawet do końca życia. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest unikanie substancji, które szkodą maluszkowi.

Dla przedszkolaków, ale również młodszych dzieci najlepsze są kosmetyki organiczne bądź hipoalergiczne. Zalecenie to dotyczy wszystkich dzieci, nie tyko tych, u których już wystąpiła alergia kontaktowa. Właściwości hipoalergiczne środków higienicznych powinny poświadczać certyfikaty: Ecocert oraz Allergy Certified. Pierwszy z nich przyznaje się środkom organicznym, a drugi wykazującym właściwości hipoalergiczne.

Jeżeli kosmetyk jest opisany na opakowaniu, jako  naturalny bądź, ze  można go stosować u dzieci z alergią, rodzic powinien poszukać znaków wyżej wymienionych certyfikatów. W większości przypadków to, co opisane na opakowaniu mija się z prawdą i kosmetyki te wcale nie są przeznaczone dla delikatnej skóry przedszkolaków. Niektóre opisy czy opakowania produktów dla dzieci to jedynie zabieg marketingowy mający na celu zachęcenie rodzica do jego zakupu.

Co jeszcze powinno zwrócić szczególną uwagę rodzica?

Z pewnością składniki zapachowe, których w kosmetykach dla dzieci pełno. Substancje zapachowe to bardzo silne alergeny, większość z nich, bo aż 26 znajduje się na europejskiej liście składników niepożądanych w kosmetykach dla dzieci i dorosłych. Produkty z dodatkiem zapachu to zły wybór dla przedszkolaka. Pewne jest to, że żaden kosmetyk dla dzieci z dodatkiem substancji zapachowych nie może liczyć na certyfikację Allergy Certiefied. Do listy substancji, których nie powinno być w kosmetykach dla przedszkolaków zalicza się również wszelkie konserwanty, rakotwórcze związki, parabeny oraz pochodne formaldehydu np.:

2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, 5 bromo-5-nitro-1,3-dioxane, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Bromopol, DMDM Hydantoin, Quaternium–15, Sodium Hydroxymethylglycinate Methylisothiazo-linone – MI, Methylchloroisothiazolinone – MCI, Kathon MI/MCI, Methenamine).

Wyżej wymienione substancje są w większości dodawane w znikomych ilościach do kosmetyków, jednak bardzo groźne jest ich skumulowanie na skórze przedszkolaka.

Zdrowej skórze przedszkolaka nie służą również związki, które są pochodnymi ropy naftowej. Zazwyczaj są opisywane w składzie kosmetyku jako:  Petrolatum, Paraffinum Liquidum,  Mineral oil. Wszystkie z nich tworzą dodatkową warstwę na skórze dziecka co utrudnia jej „oddychanie”. Można i powinno się stosować je u dzieci, które mają Atopowe Zapalenie Skóry – w takich wypadkach bariera ochronna młodego człowieka wymaga dodatkowego wsparcia.

Rodzice powinni również omijać kosmetyki, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną przedszkolaka. Pod szczególną lupą powinny być tu wszystkie kremy z filtrami UV. Uwagę rodziców powinny zwrócić związki takie jak: Etylhexyl Methoxycinnamate (pochodne nazwy to: Octylmethoxycinnamate, Benzophenone-3, Benzophenone, Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA, Homosalate, Diethylphthate, DEP. Jeśli, któryś z kosmetyków przedszkolaka zawiera wyżej wymieniony składnik należy zaprzestać jego używania.

Rodzice powinni zwracać również uwagę na preparaty stosowane do prania, w ich składzie mogą występować również substancje, które  powodują  występowania tego typu alergii.

Współcześnie bardzo ważny jest odpowiedni wybór kosmetyków, nie tylko dla przedszkolaka ale również dla nas dorosłych. Większość dzieci rodzi się bez problemów alergicznych. Skóra dzieci jest bardzo delikatna i wymaga odpowiedniej, zbliżonej do naturalnej pielęgnacji – warto o to zadbać by uniknąć nieprzyjemnych objawów alergii kontaktowej.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *