Blog

Zwierzak dla przedszkolaka

andy-omvik-295479

Zwierzak dla przedszkolaka? Dziecko błaga o niego…Czy wiek przedszkolny jest odpowiedni, by w waszym domu zagościł nowy lokator? To dylemat wielu rodziców. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tempo dojrzewania dzieci jest bardzo różne w okresie wieku przedszkolnego  i  czasami trudno jest  określić czy Twoje dziecko jest już gotowe na pierwsze obowiązki. Nie odmawiaj jednak dziecku z zasady, zawsze przemyśl propozycję i podejmij decyzję po gruntownym przemyśleniu wszystkich za i przeciw. Nie zapomnij jej odpowiednio uzasadnić.

Zwierzę wspomaga rozwój poznawczy przedszkolaka

Pies skaczący ze szczęścia na widok swojego pana, zabawa nitką z kotem, siedzenie z nosem wlepionym w szybę akwarium i obserwowanie rybek. Żadnej z tych chwil nie zastąpią, nawet najczęstsze wizyty w zoo. Dziecko, które posiada zwierzątko, jest nim zawsze żywo zainteresowane. Lekarze i psychologowie podkreślają też, że zwierzęta pełnią funkcje terapeutyczne – zabawy ze swoim pupilem , spacery i ruch na świeżym powietrzu  usprawniają ruchowo. Maluchy obserwują zwierzaki i dzielą  się tymi obserwacjami ze  swoim najbliższym, to zaś sprzyja rozwojowi  emocji.

Zwierzę może być pierwszym obowiązkiem przedszkolaka

Opieka nad zwierzakiem to niejednokrotnie pierwszy obowiązek przedszkolaka. Kiedy nowy lokator pojawia się w domu, to maluch zaczyna pełnić wobec niego rolę „dorosłego”. Dziecko staje się w pewnym sensie odpowiedzialne za swoje zwierzątko- ma pod opieką mniejsze od siebie stworzenie.

 Wielokrotnie powtarza się, że zwierzę to nie zabawka. Ciężko się z tym nie zgodzić. Posiadanie zwierzęcia to przyjemny obowiązek, który niewątpliwi uczy wyrozumiałości . Zwierzęta  podobnie odczuwają  strach, ból i radość oraz  mają swoje potrzeby – czują się głodne, odczuwają pragnienie i chcą  wyjść na spacer. To od rodziców zależy czy dziecko będzie traktowało zwierzaka z należytym mu szacunkiem i zaspokajało jego potrzeby.

Posiadanie zwierzaka to przyjemność, ale i obowiązek. Rodzice powinni  pamiętać, że umiejętności takie jak odpowiedzialność, empatia czy tolerancja nie przychodzą same z siebie, trzeba pomagać w ich rozwijaniu chociażby poprzez rozmowę i tłumaczenie poszczególnych zachowani.

Zwierzak? Ale jaki?

Zwierzak dla przedszkolaka to zawsze trudny wybór. Wybierając zwierzę dla dziecka, należy zwrócić uwagę na warunki domowe, które muszą być sprzyjające oraz na charakter zwierzęcia. Niektóre zwierzaki  są bardziej aktywne i uwielbiają ruch   inne mniej. Są takie, które   lubią  się przytulać inne, wolą być obserwowane. Warto wziąć to pod uwagę i przedyskutować z przedszkolakiem j wybór nowego członka rodziny.

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *