Blog

Bruksizm, owsiki czy wada zgryzu?

Dziecko wstaje w nocy, ma nierówny oddech i wydaje dziwne odgłosy zgrzytania. Wszystkie te zachowania wywołują w rodzicach obawy. Dentyści nazywają to zjawisko bruksizmem, czy powinno być ono powodem do niepokoju opiekunów?

Większość osób twierdzi, że zgrzytanie zębami to przypadłość dzieci, które chorują na owsiki. W pewnych przypadkach jest to prawda, ponieważ zjawisko to nasila się przy zakażaniach owsicą, ale również innych zakażeniach, których objawem jest świąd różnych części ciała. Wobec tego zgrzytanie zębami może nasilać się również u dzieci chorych na ospę i alergię. Brkusizm to stan patologiczny pojawiający się u dzieci zdrowych, nie jest postrzegany przez lekarzy jako osobna jednostka chorobowa. Warto podkreślić, że na bruksizm cierpią też osoby dorosłe. W życiu każdego człowieka występują dwa charakterystyczne okresy, w których nasila się zgrzytanie zębami: pojawienie się zębów mlecznych oraz wyrzynanie się zębów stałych. Stan zgrzytania zębami lub ich mocnego zacisku występuję współcześnie u co trzeciego dziecka do 6 roku życia.

Przyczyny zgrzytania zębami u dzieci w wieku przedszkolnym

Przyczyn zgrzytania zębami jest wiele, jednak najbardziej powszechną i najczęstszą jest powszechnie rozumiany stres przeżywany przez dziecko w ciągu dnia. Nierozładowane napięcie, sytuacje stresujące w domu czy w przedszkolu mogą być właśnie powodem zgrzytania zębami w nocy. Bruksizm bardzo często towarzyszy dzieciom z ADHD, cierpiącym na porażenie mózgowe lub inne upośledzenia umysłowe. Większe prawdopodobieństwo występowania bruksizmu reprezentują również dzieci, które długo używało smoczka.

Wyleczyć bruksizm u dziecka

Tak jak ssanie kciuka czy ssanie smoczka powinno ustąpić z czasem samoistnie tak bruksizm o etiologii stresowej powinien również ustąpić samoistnie . Jeśli jednak to zjawisko nie zanika rodzice powinni jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, który w większości przypadków zaleca używanie szyny nagryzowej. U dzieci, u których badanie stomatologiczne wykluczy zaburzenia w obrębie aparatu zębowego jako przyczynę bruksizmu lekarz stomatolog powinien zalecić konsultacje z psychologiem, ponieważ prawdopodobnie przyczyny bruksizmu u tego dziecka leżą po stronie psychiki.

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *