Blog

Badamy słuch przedszkolaka!

Statystyki odnoszące się do dziecięcych chorób słuchu jasno wskazują, że coraz więcej przedszkolaków ma problemy ze słuchem. Wśród nich bardzo mały odsetek stanowią  wady  wrodzone.  U przeważającej większości  małych pacjentów  choroby dotykające  narząd słuchu są wynikiem stylu życia rodziny, urazów lub choroby.

Niezwykle istotną rolę w diagnostyce chorób układu słuchu odgrywają badania przesiewowe. Są one prowadzone w pierwszej dobie życia dziecka, w ten sposób lekarze mają możliwość odkrycia wad wrodzonych u noworodków. Większość problemów ze słuchem pojawia się jednak w późniejszym okresie życia. Do ich wykrycia są potrzebne regularne badania. Warto również zaznaczyć, że niedosłuch może być przyczyną wolniejszego rozwoju dziecka.

Powodem tego, jest fakt, że słuch to jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów, który odpowiada za rozwój mowy, zdolności komunikacyjnych, myślenia artystycznego i abstrakcyjnego. Dzieci z uszkodzonym słuchem mają znacznie gorszą orientację w terenie, później zaczynają mówić i nawiązywać relacje międzyludzkie.

W przypadku dzieci, u których niedosłuch nie został stwierdzony w badaniu przesiewowym, jako wada wrodzona, ubytki słuchu pojawiają się najczęściej, jako wynik chorób spowodowanych przez wirusy bądź bakterie, często towarzyszą przerostowi migdałków lub są wynikiem nadmiernej ekspozycji na hałas.

Słuch dziecka jest bardzo wrażliwy i delikatny. W związku z tym nie wolno dziecka narażać na hałas. Zbyt głośno nastawiony odbiornik telewizyjny, hałaśliwe rozmowy czy zabawki emitujące bardzo głośne dźwięki mogą narazić dziecko na ubytek słuchu. Obserwując najmłodsze dzieci, można szybko zauważyć, że boją się one hałasu., Głośne dźwięki wpływają negatywnie na słuch dziecka, ale również narażają je na stres.  Warto zadbać o komfort dzieci i nie zabierać ich do miejsc, gdzie może być głośno.

Słuch jest bardzo ważny nie tylko w okresie niemowlęcym, ale w każdym, bowiem stymuluje on ogólny rozwój człowieka i gwarantuje prawidłowe relacje międzyludzkie. Nie można sobie, zatem pozwolić na banalizowanie problemów dotyczących tego układu. Badanie słuchu można przeprowadzać u lekarza laryngologa bądź w specjalistycznych poradniach diagnostyki niedosłuchu.

Jeśli dziecko nie przejawia niepokojących zachowania warto wybrać się, chociaż na badania profilaktyczne. Można je powtarzać, co 2 lata.

 

 

No Comments Yet


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *